21.07.2011 - 13967         1949   Defa Okundu.       Facebookta Paylaş  
  
Anadolu lisesi kontenjanları düştü

    Anadolu liselerinin geçen yıl ki eğitim-öğretim yılına göre kontenjanlarında düşüş yaşanması velilerin tepkisine neden oldu. 2010- 2011 eğitim-öğretim yılına göre 2011- 2012 eğitim-öğretim yılında merkezdeki Anadolu liseleri toplamda 330 öğrenci daha az alacağı belirtildi. Milli Eğitim İl Müdürlüğü yetkilileri kontenjanda düşmesini okulların fiziki şartlarının yetersizliği ve mesleki eğitimin özendirilmesine bağladı.    

A a  + -

     2010- 2011 eğitim öğretim yılında toplam 2 bin 130 öğrenci kontenjanı bulunan Anadolu liselerinin 2011- 2012 eğitim- öğretim yılında kontenjanın bin 800’e düşmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Öğrenci velileri kontenjan sayısındaki düşüşle okulların puanlarının artacağı ve geçen yıla göre 330 öğrencinin Anadolu liselerine giremeyeceğini belirtirken Milli Eğitim İl Müdürlüğü yetkilileri de uygulamanın okulların fiziki şartları göz önüne alınarak yapıldığını ayrıca mesleki liseleri özendirmeyi planladıklarını ifade etti. 2011- 2012 eğitim öğretim yılının liselere yerleştirme işlemleri dün biterken Anadolu Liselerinin kontenjanlarının düşürülmesi velilerin tepkisi çekti. 2010- 2011 eğitim-öğretim yılındaki kontenjan sayısının önümüzdeki eğitim- öğretim yılında 330 daha az olmasını yadırgadıklarını ifade eden veliler, durumu okulların puanlarının yükseltmeyi amaçlamasına bağladığını ileri sürdü. Geçen yıl ki eğitim-öğretim yılındaki sayıların bazı okullar tarafından büyük ölçüde düşürüldüğünü belirten veliler, “Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi geçen sene ki kontenjanı 180’di. Bu sene kontenjanını 60 olarak belirledi. Üçte iki tutarında bir düşüşün olmasına anlam veremedik. Diğer Anadolu liseleri de böyle düşüşler yaparak okul puanlarını artırmayı amaçlıyor. Olan bizim çocuklara oluyor. Anadolu liseleri geçen yıla göre 330 öğrenci daha az alacak. Bu adalet değil” diyerek tepkilerini gösterdiler.
     
      BAZI OKULLAR KONTENJANINI DOLDURAMADI
     
      Anadolu liselerindeki kontenjan düşüşüyle ilgili bilgi veren Milli Eğitim İl Müdürlüğü Kültür Şube Müdürü Mürşit Canbulat, “ Bu okullarımız her yıl bir komisyon tarafından alınan kararla önümüzdeki yılın kontenjanını belirliyor. Komisyonda okul müdürü, bir idareci, bir öğretmen, bir okul aile birliği üyesi ve öğrenci temsilcisi yer alıyor. Kontenjanlar belirlenirken okulun fiziki durumu ve eğitim kalitesi göz önüne alınarak karar veriliyor.9. sınıftan sonra bölümlere ayrıldığı için kontenjan konusunda belirli bir düzenleme oluyor. Bölümlerde ayrı ayrı sınıflar oluşturulduğunda buna göre hareket edilmek zorunda kalınıyor. Bizimde okullara yeni fiziki ilaveler yapmamız mümkün olmadığından hal böyle olunca bazı okullar kontenjanında daralmaya gitti. Birde buna yeni Anadolu Liselerinin kontenjanlarının dolduramaması da eklenince komisyonlar kontenjanı düşürme kararı aldı. Özellikle Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi gibi okullar geçen yıl kontenjanlarını dolduramadı. Muharrem Hasbi Koray Lisesi gibi okullarda Süper Liselerin Anadolu lisesine dönüşmesinde Bakanlık kontenjanların aynı tutulması yönünde kararı vardı. Şimdi bu şişkinlikte ortadan kalktı” dedi.
     
      MESLEKİ EĞİTİMİ ÖZENDİRMELİYİZ
     
      Düz liselerin geçen yıldan itibaren kaldırıldığını ve tüm okulların Anadolu lisesi haline geldiğini ifade eden Milli Eğitim İl Müdürlüğü Kültür Şube Müdürü Mürşit Canbulat, mesleki eğitime de öncelik vermek için bu tarz uygulamaların yapıldığını vurguladı. Canbulat konuyla ilgili şöyle konuştu: “ Okulların fiziki kapasitesinin yanı sıra eğitimdeki nitelik bakımından da bu tarz uygulamalar var. Niceliğin yanı sıra nitelik ön plana çıkartılmaya başlanıyor. Buradaki ana hedef mesleki liselere yönelik teşvik var. Önceden düz liselerden mezun olan öğrenciler ya üniversiteye giriyordu ya da işsiz kalıyorlardı. Liseyi bitirdikten sonra da mesleki eğitim almaları zor olduğu için genelde işsizlik sorunu yaşıyorlardı. Mesleki anlamda büyük bir sıkıntının olduğu da sıklıkla dile getiriliyor. İşletmeler mesleki yeterliliği bulunan eleman bulmada sıkıntı yaşıyor. Kontenjanların azalmasıyla mesleki liselere daha fazla rağbet olacaktır. Mesleki eğitim alan öğrenciler en azından liseyi bitirdiklerinde üniversiteyi kazanamasalar da ellerinde meslek olduğu için iş bulmada sıkıntı yaşamayacaklar. Bu tarafıyla bakıldığında mesleki liselerin özendirilmesini pozitif buluyorum. İlimizin eğitim kalitesinin artırılmasının yanı sıra mesleki eğitimle meslek edindirmekte önemli bir konu” dedi.

 

 

Balıkesir POLİTİKA GAZETE'sine E--mail gönder: eposta@balikesirpolitika.com

Yazıcı çıktısı alırken Lütfen görüntülenen dosyaya için  DÜŞEY sayfa ayarı yapınız.