13.08.2013 - 24812         737   Defa Okundu.       Facebookta Paylaş  
  
AKP´DE YENİ İLÇELERE TEŞKİLATLARI KURULUYOR

    AKP İl Başkanı Mahmut Poyrazlı Karesi ve Altı Eylül İlçe Teşkilatlarının kurulma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Poyrazlı aday adayı olan isimlerle birlikte Ankara´da Teşkilat Başkanlığı´na gideceklerini ve yeni ilçe başkanlarının da önümüzdeki cuma günü büyük bir ihtimalle belli olacağını kaydetti.

A a  + -

     İlçe teşkilatlarının öynetimleri ile birlikte oluşmasının Ağustos sonu itibariyle tamamlanabileceğine değinen AKP İl Başkanı Mahmut Poyrazlı, Ankara´ya gidecek olan isimler hakkında bir yorum yapmadı. İlçe başkanlıkları için kafalarında bazı isimlerin bulunduğunu belirten Poyrazlı, başkanlık konusunda bazı isimlerle de görüşmeye devam ettiklerini ifade etti.
      Merkez ilçe Başkanı Recep Şeker´in yeni kurulacak Karesi veya Altı Eylül İlçe teşkilatlarında görevlendirilmeyeceğini de belirten Mahmut Poyrazlı, Şeker´in her iki ilçeden birisi için belediye başkan adaylığını düşündüğünü kaydetti.
     
      ÇALIŞMALAR HIZLANDI
      Altıeylül ve Karesi İlçe Teşkilatı kurma çalışmaları hakkında bilgiler veren AKP İl Başkanı Mahmut Poyrazlı şunları kaydetti:
      "Büyükşehir ile birlikte kurulan Karesi ve Altıeylül ilçeleri için teşkilat oluşturmak için kaymakamların atanmasını bekliyorduk. Kaymakamlar Ramazan ayı içerisinde atandıktan sonra, teşkilat başkanlığından bu yönde gelecek bir talimat bekler duruma geldik. Bayramdan önce de teşkilat başkanlığı yeni kurulacak ilçelerde ilçe teşkilatlarını oluşturun talimatını verdi. Zaten bununla ilgili olarak talimat beklediğimiz için daha önceden de kendimize göre belli bir çalışma vardı. Çalışmalara devam ediyorduk, ilçe teşkilatlarını kurun talimatıyla bu hızlanmış oldu. Merkez İlçe Başkanımız Recep Şeker ile bu konuda görüştük, arkadaşlarla görüştük. Süreç şu olacak; Merkez İlçe Teşkilatındaki arkadaşlarımız istifalarını sunacaklar. Bu olağanüstü bir istifa değil, sadece prosedür yerine gelsin diye yapılacak bir istifa olacak. bu istifaların nedeni yeni bir ilçe teşkilatı kurma amacı taşıyor. Arkadaşlarımız istifalarını veriyorlar. Ondan sonra da Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı, Merkez Karar Yönetim Kurulu´ndan aldığı yetkiyle bu iki ilçeyle ilgili başkanlarını atayacak. Onları hem ilçe başkanı olarak görevlendirecek, hem de yeni ilçe teşkilatlarının yönetimini kurmak için görev verecek. Bu arkadaşlar tarafından da ilçe teşkilatları kurulacak.
      CUMA GÜNÜ İLÇE BAŞKANLARIMIZ BELLİ OLUR
      Şimdi son bir haber bekliyorum. Normalde Ankara´da İl Başkanları toplantımız var. Başbakanımızın programı nedeniyle önümüzdeki hafta il başkanları toplantısı önümüzdeki hafta 20´sine ertelendi. Partimizin 12. kuruluş yıldönümü ile ilgili bir kutlama yapacağız. Herhalde sayın başbakanımızla birlikte yemek yiyeceğiz. 19´unda da MKYK toplantısı var. Pazartesi de o şekilde dolu olduğu için tahmin ediyorum. Büyük ihtimalle cuma günü bizi genel merkeze ilçe başkanlarının atanması ile ilgili çağırırlar. Büyük ihtimalle cuma günü biz kendi kanaatimize göre ilçe başkan adaylarını hem genel merkeze bildireceğiz hem de giderken onları yanımızda götüreceğiz. Eğer cuma günü gidersek o günün akşamına orada görevlendirme yapılır. Aday arkadaşlarla orada görüşürler ve yetki belgeleriniz hazır, yönetiminizi oluşturun derler.
      BALIKESİR´DE ADAYLAR ARASINDA ÖN ELEME YAPMAM
      Kendimize göre şu ana kadar yapmış olduğumuz bir çalışma var bizim. Ama bugün yarın arkadaşlarla tekrardan bir görüşme yapacağım. İl Teşkilat Başkanlığı ile bir istişare yapacağız. Bizim düşündüğümüz bir iki isim var. Aday olan, talipli olan arkadaşlar var. Onlarla konuşacağız. Ben Ankara öncesi burada bir ön eleme falan yapmam. Genel merkeze arkadaşları götürürüm. Genel merkez onlarla istişare eder. İştişare ettikten sonra genel merkez karar verir. Bizde şöyle bir çalışma usulü var. Balıkesir´den sorumlu il koordinatörümüz var. İsmet Su ile bayram öncesi bir süre bu konu hakkında görüştük. Teşkilat Başkan Yardımcımız İstanbul Milletvekili Ahmet Baha Öğütken; onunla da görüştük. O da bizden çeşitli bilgiler aldı. Mesela mevcut merkez ilçe başkanımız herhangi bir ilçe başkanlığında devam edecek mi? şeklinde bazı sorular sordu bize. Yine normal aday olabilecek olanlardan kimler olabilir, bununla ilgili bir çalışma yaptık. Onlar da kendi kanaatlerini Teşkilat Başkanı´na iletecekler.
      RECEP ŞEKER YENİ İLÇELERDE YOK
      Seçim yaklaştığı için belediye başkan adayı veya belediye meclislerine aday olmaya niyetli arkadaşlarımız, teşkilatlarda görev almayacak. Yani onlar ilçe bşkanı veya ilçe yönetim kurulu üyesi olmayacaklar. Biz de arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Merkez İlçe Başkanımız Recep Şeker´in belediye başkan adaylığı düşündüğünden yeni kurulacak ilçelerden birinde kendisine görev vermeyeceğiz. Kendisisi teşkilat yapımız ve prensiplerimizi biliyor. Bu nedenle de kendisinin ilçe başkanlığı gibi bir talebi yok. Bunun haricinde kafamızda bazı isimler var. Cuma günü büyük ihtimalle isimler belli olacak.
      YETKİ VERİLEN ARKADAŞLAR 15 GÜN İÇİNDE YÖNETİMLERİNİ BELİRLEYECEK
      Görevlendirilen arkadaşlar da yetki belgesini aldıktan sonra 15 gün içinde ilçe yönetimlerini 30´u asil 30´u da yedek olmak üzere tespit edecekler ve genel merkez teşkilat başkanlığının onayına sunacaklar. Ondan sonra daha işim bitmiyor. Eskiden merkez ilçe teşkilatlarında gençlik ve kadın kolları teşkilatları yoktu. Yine aynı şekilde iki yeni ilçede kadın ve gençlik kolları teşkilatları kurulacak. Onlarda da aynı yöntem izlenecek. Adayları genel merkez gençlik ve kadın kolları başkanlıklarına bildiriyoruz. Genel merkezde istişare edildikten sonra yine aynı şekilde onların kendi MKYK´larından birini görevlendirecekler. Onlar da 15 gün içinde kendi yönetimlerini oluşturacaklar.
      31 AĞUSTOS´TA TEŞKİLATLAR YÖNETİMLERİYLE BİRLİKTE KURULMUŞ OLUR
      Asıl iş görevlendirilecek olan ilçe başkanlarında. Tabi biz bunlarla ilgili olarak iştişare edecekler, konuşacaklar ona göre iki tane yeni ilçe teşkilatı kuracağız. Geniş çaplı, hemen hemen toplumun her kesimine hitap eden kişilerden yönetimler oluşacak. Yönetimler içinde belli sayıda genç, belli sayıda kadın üye istiyorlar. Toplumu temsil edecek şekilde çeşitli meslek gruplarından insanlar yönetimde olacak. Bu kriterler dahilinde yönetimler oluşacak. Ayın 26´sında yeni ilçe başkanlarına yetki belgesi verilirse, ondan sonraki 15 gün de 31 Ağustos´a kadar Balıkesir´de Karesi ve Altı Eylül ilçe teşkilatlarımız kurulmuş olur.
      SAYI VE İSİM KONUSUNDA SER VERDİ SIR VERMEDİ
      Genel merkez teşkilat başkanlığı, başkan yardımcısı arkadaşımız, il koordinatörümüz bizimle birlikte çalışıyorlar. Bizim kanaatimize, bizim kararımıza büyük öncelik veriyorlar. Ama ben kendi açımdan burada kendi kararıma göre adaylar arasından eleme yapmam. Şu adayı Ankara´ya götürmeyeyim şeklinde düşünmüyorum. Aday olacak, ciddi olarak gördüğüm kaç tane aday varsa hepsini Ankara´ya götürürüm. Burada sayı belli olmaz. Bakarsınız 3-5, 6-8 olur. Genel Merkez ne kadar çok aday olursa o kadar memnun oluyor. Genel Merkez bir arkadaşımıza orada görev veriyor. Diğer adaylara da siz de bu yapının içinde çalışmaya devam edin, sizde yeni oluşacak ilçe yönetimine girin şeklinde tavsiyelerde bulunuyorlar. Yani Ankara´ya gidecek sayısında bir sınırlama yok.
      TEŞKİLATI SEÇİME GÖTÜRECEK İSİM BELİRLEMELİYİZ
      Önümüz seçim. biz de burada kendi açımızdan değerlendirmemiz lazım. Teşkilatı oluştururken ciddi düşünmemiz gerekiyor. Gerçekten bu işe zaman ayıracak, emek sarfedecek, bu işi layıkıyla yapacak, teşkilatı seçime götürecek arkadaşları tercih etmemiz gerekiyor. Onun içinde herhangi bir siyasi kaygımız yok. Şu olsun, bu olmasın şeklinde bir kaygımız yok. Görüşmelerimiz hala devam ediyor."

 

 

Balıkesir POLİTİKA GAZETE'sine E--mail gönder: eposta@balikesirpolitika.com

Yazıcı çıktısı alırken Lütfen görüntülenen dosyaya için  DÜŞEY sayfa ayarı yapınız.