21.04.2010 - 4306         840   Defa Okundu.       Facebookta Paylaş  
  
SPOR YAŞAM ŞEKLİ HALİNE GELMELİ


    20 yıldır vücut geliştirme- fitness sporuyla uğraşan, milli hakemlik ve 2. kademe antrenörlüğü yapan Olimpia Spor Salonu antrenörü Serhad Kılınç spor yapmayı planlayanlara bilgi ve tecrübelerini gazetemiz aracılığıyla aktardı.

A a  + -

     20 yıldır vücut geliştirme- fitness sporuyla uğraşan, milli hakemlik ve 2. kademe antrenörlüğü yapan Olimpia Spor Salonu antrenörü Serhad Kılınç spor yapmayı planlayanlara bilgi ve tecrübelerini gazetemiz aracılığıyla aktardı. Dünyanın en özveri gerektiren bireysel sporları arasında yer alan vücut geliştirme-fitness branşının bilimsel, sistemli ve bilinçli şekilde yapıldığı taktirde fiziksel gelişiminin yanında insan psikolojisini olumlu yönde etkilemesi bilim çevrelerinde kanıtlanırken bugünlerde kilolarından müzdarip olanlarda çözümü sporda arıyor. Kış aylarının faal bir dönem olmamasından dolayı fazla kilolarından şikayetçi olanların spora yapmayı planladığı şu günlerde konunu uzmanı Serhat Kılınç’tan, bu sporun önemli detaylarını dinliyoruz.

Kış döneminde insanların fazla hareket etmedikleri için kilo aldığını ve yaz aylarında ise kilo verme endişesi yaşadıklarını söyleyen Serhad Kılınç, “Kış mevsiminde metabolizmanın yavaş çalışmasından çok fazla fiziksel efor gerektirmediği için bu dönemde genellikle kilo artışı göze çarpmaktadır. Yaz döneminde ise bunun tam tersi ısınan havaların etkisiyle,dışarıda geçirdiğimiz zaman arttığı için fiziksel faaliyetler öne çıkar. Bunun sonucunda da metabolizma hızlanır. Özellikle bu dönemde bayanlarda deniz mevsimi öncesi mayo-bikini sendromu, erkeklerde ise ‘Türk Kası’ olarak bilinen göbek problemi baş gösterir. Her iki cinste yazın başlangıcında fazla kilolarından sıkıntı yaşar ve soluğu spor salonlarında alır. Herkesin amacı kilo vermek ve forma girmektir. Bu süreci hızlandırmak adına vücuda aşırı yüklenilerek hızlı kilo vermeye çalışılmanın yanı sıra bir diğer yapılan hatalar ise bilinçsiz kullanılan kilo verme ilaçlarıdır. Sağlıklı kilo vermenin ve ideal formu yakalamada insanların bilmesi gereken en önemli nokta uygulanacak egzersiz programı, beslenmenin doğru kişiler tarafından uygulanmasıdır. Bunun dışında yapılan kulaktan duyma uygulamalar yanlış sonuçlanabileceği gibi amacına da hizmet etmez” dedi

3 önemli noktaya dikkat çekti
Sağlıklı kilo verme ve ideal vücut ölçülerinin yakalanmasında 3 önemli noktaya işaret eden Serhad Kılınç “ Uzun yıllarımı bu spora vermiş biri olarak birbirine bağlı 3 halkaya mutlaka dikkat edinilmelidir. Bunlar: beslenme, dinlenme ve egzersizdir. Bu üç halkanın mutlaka iç içe olması gerekir. Özellikle zamanın büyük bölümünü işyerinde geçirenler için tavsiye edilen haftanın 3 günü 1.5 saatlik egzersiz yapmasıdır. Başlangıç için bu program yeterli olurken, ilerleyen dönemlerde çalışma programı kişinin talebine göre şekillenmektedir. Beslenme konusunda ise uygulanması gereken kahvaltıları karbonhidrat ve protein ağırlı menüyle yapması çok önemlidir. Öğle yemeğinde ise kısıtlı porsiyon kuralını uygularken aşırıya kaçmamak üzere küçük kızartma ve tatlı kaçamakları da yapılabilir. Akşam yemekleri ise özellikle kilo problemi olanlar için salata- çorba ve meyve türü beslenmelere öne çıkmaktadır. Yeme saati ile yatma saati arasında da en az 2 saat ara olmalıdır. Bunun yanında kilo verme sürecini hızlandırmak adına herhangi bir ürün kullanılmadan önce konunu uzmanı ve diyetisyenlere danışılmalıdır”

Kısa sürede verilen kilo sağlıklı değil
Sporun bir yaşam şekli olması gerektiğini ve insanların diğer ihtiyaçlarına ayırdığı zaman gibi spora da öncelikleri arasında yer vermesini söyleyen Serhad Kılınç, hızlı kilo vermek için yapılan kısa süreli sporun ve diyetin yerine uzun dönemli sonuç getirecek çalışmaları önerdi. Kılınç sözlerini şöyle sürdürdü: “ Prensip olarak fazla çabuk kilo vermektense bu süreyi uzun döneme yayıp sporu alışkanlık haline getirmek en doğru davranış olur. Unutulmamalıdır ki çabuk verilen kilolar çabuk alınır. Bu da vücutta deformasyona neden olur. Sporun ve doğru beslenmenin insan yaşamında kısa süreli bir çözüm olmasından ziyade bir yaşam biçimi haline getirilmesi ve günün en az 1 saatini diğer ihtiyaçlarımıza ayırdığımız gibi spora da ayırmalıyız” dedi.

 

 

Balıkesir POLİTİKA GAZETE'sine E--mail gönder: eposta@balikesirpolitika.com

Yazıcı çıktısı alırken Lütfen görüntülenen dosyaya için  DÜŞEY sayfa ayarı yapınız.