19.07.2010 - 6286         952   Defa Okundu.       Facebookta Paylaş  
  
Altınoluklu hayvanseverlerden Belediye´ye protesto

    Altınoluk´ta, Belediye´nin sokak hayvanlarını zehirli iğneyle katlettiği iddiaları üzerine, Proanimale Türkiye Temsilcisi Can Ayalp, hayvanseverlerle birlikte bir toplantı yaptı, tepkisini dile getirdi. Bu arada, konuyla ilgili Belediye´ye dilekçe vermek isteyen vatandaşların, Belediye Başkanı Hasan Özpolat´ın tepkisiyle karşılaştıkları ve Belediye´den kovuldukları ileri sürülüyor.

A a  + -

     Proanimale Türkiye Temsilcisi Can Ayalp tarafından organize edilen basın ve halkı bilgilendirme toplantısında, 2008 yılından bugüne kadar Altınoluk Belediyesi ile beraber çalıştıklarını anlatan Ayalp, Proanimale’nin belediye işbirliği sayesinde 4253 kedi, 613 köpek kısırlaştırma işlemi ile 74 kırık ve 17 tümör ameliyatı gerçekleştirdiklerini söyledi.
Bu çalışmalar sırasında belediyenin kendilerine bir dükkan tahsis ettiğini ve buranın elektrik su masraflarında kendilerine yardımcı olduklarını, geri kalan tüm masrafları Proanimale tarafından karşıladıklarını belirten Ayalp; “Bugüne kadar güzel bir iş birliği çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürmekteydik, hatta geçtiğimiz günlerde bu projenin benzerini uygulamamız için Küçükkuyu Belediyesi’nden de bir davet aldık. Biz bu projenin ön çalışmasına başlamış, hatta Altınoluk - Küçükkuyu arasına daha geniş kapsamlı bakım ve tedavi merkezi için kaynak oluşturmuşken hayvansever görgü tanıklarının gece yarısı Altınoluk Belediyesi´nin talimatı ile zehirli iğneler atan tabancalarla hayvanların katledildiği bilgisi ile şoka uğradık ve bu bölgedeki faaliyetlerimizi askıya alma kararı verdik bunu bilmeniz için bu basın toplantısını gerçekleştirdik” dedi.


İMZA TOPLADILAR
Toplantıya katılan görgü tanıkları konu ile ilgili belediyeye bilgi için başvurduklarını ancak bir cevap alamadıkları gibi belediye başkan yardımcısı ve bir meclis üyesi tarafından kötü muameleye tabi tutulduklarını konuyla ilgili yasal yollara başvurduklarını belirttiler.
Yaşama saygı konserleri düzenleyen belediyenin hayvan haklarına karşı saygısız olduğu ve gece yarısı katliamlar gerçekleştirdiğini, konunun yakın takipçisi olacaklarını belirttiler.
Bu konuşmanın ardından toplantıya katılan vatandaşların yoğun ısrarı üzerine bu bölgedeki faaliyetlerini durdurmak yerine yeni çözüm arayışlarına giren örgüt yöneticilerine destek olmak amacı ile vatandaşlar imza toplayarak bu kurumun buradan gitmemesi için belediyeye topladıkları imzaları teslim ettiler.
Proanimale Türkiye Temsilcisi Can Ayalp yaptığı değerlendirmede belediyelerden ya da başka kurumlardan maddi bir beklentileri olmadığını söylerken manevi destek olmaları yönünde çağrıda bulundu. Toplantıya Edremit Hayvan Severler Derneği Yöneticileri ve GÜMÇED yönetim kurulu üyeleri de katılarak destek oldular.
Öte yandan, Altınoluklu hayvanseverlerin dilekçelerini Belediye´ye vermek için gittiklerinde, Belediye Başkanı Hasan Özpolat´ın tepkisiyle karşılaştıkları ve Başkan´ın vatandaşları Belediye´den kovduğu öne sürülüyor.
Başkan Özpolat´ın bu tepkisine bir anlam veremediklerini söyleyen Altınoluklu hayvanseverler, Özpolat´ın tavrına tepki gösterdiler.


POLİTİKA´DAN...

Altınoluk Belediye Başkanı hayvanseverleri kovmuş...

GEÇEN cuma Altınoluk´ta bir basın açıklaması vardı. Beldedeki hayvan dostlarıyla biraraya gelen Proanimale Türkiye Temsilcisi Can Ayalp, Altınoluk´ta sokak hayvanlarına yönelik sistemli yok etme operasyonlarına tepki gösterdi.
Altınoluklu hayvanseverler, belediye ekiplerinin bir süredir sokak hayvanlarını zehirli ineler atan tabancalarla katlettiğini ileri sürüyorlardı.
Proanimale Temsilcisi Can Ayalp ise, Belediye´nin su ve elektrik giderini karşıladığı bir mekanda, beldedeki sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, aşılanması ve tedavileri için çırpınıyor.
Ayalp şu ana kadar binlerce kedi ve köpeğin kısırlaştırılmasını sağlamış, aşılamalarını yapmış, kırıklarını tedavi etmiş, hâttâ ameliyatlarını yapmış.
Belediye, Proanimale´nin bu çabasına küçük bir katkı sunuyor.
Yani, ortada bir işbirliği var.
Fakat, hayvanseverler Belediye ekiplerinin katliam yaptığını iddia ediyorlar.
Toplantı da zaten bu amaçla yapılıyor.
Vatandaşlar, sistemli katliama dair tanıklıklarını anlatıyorlar.
Can Ayalp de bugüne kadar yaptıklarını anlatıyor ve "o zaman burayı kapatır gideriz, faaliyetimizi durdururuz" diyor.
Altınoluklu hayvan dostları da, bir dilekçe hazırlayıp Belediye Başkanlığı´na veriyorlar.
Dilekçe, hem sistemli katliamların durdurulması, hem de Proanimale´nin Altınoluk´ta faaliyetlerinin desteklenmesi taleplerini içeriyor.
Toplanıp Belediye´ye gidiyorlar...

***
KALABALIK grup, görevlilere imzaladıkları dilekçeyi verirken içeriye Belediye Başkanı Hasan Özpolat giriyor.
"Burada n´oluyor" diye soruyor yüksek sesle..
Vatandaşlar da dertlerini anlatmak istiyor Başkan´a...
Aldıkları yanıt, suratlarında tokat gibi patlıyor.
Başkan Özpolat, kalabalığa "...tirin gidin burdan" diye bağırıyor.
Bu olayın ardından gazeteyle irtibat kuran vatandaşlar, yaşadıklarını ayrıntılarıyla aktarıyorlar bize.
Başkan´ın bu tavrını anlayamadıklarını söylüyorlar.
İçlerinden bazıları, Başkan´ın küfürlü çıkışına karşılık, "bizim oylarımızla buradasınız, nasıl bizi kovarsınız" diye çıkışıyor, Hâttâ Başkan´a CHP´liliğini hatırlatıyorlar falan ama, nafile...
İçlerinden biri de olay anını kamerayla görüntülüyor; vatandaşlarla Başkan arasındaki tartışmayı saniye saniye çekiyor.

***
ALTINOLUK Belediye Başkanı Hasan Özpolat´ın mesleği mimarlık.
Mimar, sanatçıdır.
Sanatçı, duygusal olur, incedir.. Sanatıyla verir mesajını...
Siyasi kimliğe bürününce, bu yönü arka planda kalmış besbelli.
Oysa siyasetçinin, hele de siyasi kimlik taşıyan, vatandaşın oyuyla seçilen bir yerel yöneticinin önceliği, insandır.
Altınoluk Belediye Başkanı Özpolat, bu olayda insanı, yani belde halkını, yani onu seçenleri görmezden geliyor...
Partisinin ´halkçı´ yanını da unutmuşa benziyor.

***
YEREL yöneticiler, çevreci, doğacı, hayvansever grup ve örgütleri genellikle boş işlerle uğraşan tuzukurular olarak görür.
Böyle bakan çok yerel yönetici gördük...
Hasan Özpolat, "biz onlardan değiliz" diyorsa, ispatlasın bunu.
Öncelikle, vatandaşların ´sokak katliamları iddialarına´ yanıt versin...
Vatandaşın dilekçesini geri çevirip, belediye binasından kovarak, anayasal hak olan ´dilekçe hakkı´nı engellediği için özür dilesin ayrıca.
Bu konuda CHP Genel Merkezi ve CHP İl Örgütü´nün nasıl bir tavır takınacağı da merak konusu.

POLİTİKA

 

 

Balıkesir POLİTİKA GAZETE'sine E--mail gönder: eposta@balikesirpolitika.com

Yazıcı çıktısı alırken Lütfen görüntülenen dosyaya için  DÜŞEY sayfa ayarı yapınız.