20.10.2010 - 8533         3580   Defa Okundu.       Facebookta Paylaş  
  
Yılların Doğumevi, Atatürk Devlet´in ek binası oldu!..

    Doğum ve Çocuk Bakımevi hastanesini Atatürk Devlet Hastanesi’ne taşıyacaklarını açıklayan İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Yılmaz, amaçlarının elde olan olanakları ve personele en verimli şekilde kullanmak ve halka daha iyi hizmet vermek olduğunu söylüyor, ama kamuoyunda itirazlar var.
     
      DOĞUM HASTANELERİ BAĞIMSIZ OLMALI
      Doğumevi eski başhekimi, şimdi Atatürk Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı olan Doğum ve Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Bursalı ise, bu uygulamanın doğru bir karar olmadığını savundu. Doğum hastanelerinin bağımsız hastaneler olması gerektiğini savunan Dr. Bursalı, “Balıkesir Doğum ve Çocuk Bakımevi 1938 yılında kurulmuş köklü bir hastane. Doğum çok özel bir olay. Doğum hastaneleri bağımsız hastaneler olmalı” dedi.

A a  + -

     1938 yılında kurulan Balıkesir Doğum ve Çocuk Bakımevi, Atatürk Devlet Hastanesi’ne bağlanarak, tabelası da ‘Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binası’ olarak değiştirildi. Bu değişlik kamuoyunda tepki ile karşılanırken, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Yılmaz, amaçlarının elde olan olanakları ve personele en verimli şekilde kullanmak ve halka daha iyi hizmet vermek olduğunu
      söylüyor.
      İl Sağlık Müdürü Yılmaz, en önemli hedeflerin ise Balıkesir’de eksikliği hissedilen; solunum güçlüğü çeken yeni doğan bebeklerin tedavi göreceği 2’inci ve 3’üncü Basamak Yeni Doğan Yoğun Bakım Servisleri’nin devreye sokulması olduğunu söyledi. Dr. Yılmaz, Balıkesir Doğum Hastanesi’nde 1. Basamak Yeni Doğan Yoğun Bakım Servisi bulunduğunu, fakat yetersiz olduğunu, 2.ve 3. Basamak Yeni Doğan Yoğun Bakım Servisi’nin hayati önem taşıdığını, fakat iki hastaneye birden kurulmasının çok olduğunu, hastanelerin birleştirilmesi düşüncesin sebeplerinden birin de bu olduğunu vurguladı.
     
     
      BU HASTANE DEVAM ETMELİYDİ
      Tabelası değiştirilerek, başhekimi de Başhekim Yardımcısı olarak görevlendirilen, şimdi Atatürk Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı olan Doğum ve Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Bursalı ise, bu uygulamanın doğru bir karar olmadığını savundu.
      Doğum hastanelerinin bağımsız hastaneler olması gerektiğini savunan Dr. Bursalı, “Balıkesir Doğum ve Çocuk Bakımevi 1938 yılında kurulmuş köklü bir hastane. Doğum çok özel bir olay. Doğum hastaneleri bağımsız hastaneler olmalı. Başka bir hastanenin içinde olmasını doğru bulmuyoruz. Hastalar, buraya gelince derli toplu bir hizmetle karşılaşıyor. Başka bir hastane içinde hizmet aldıklarında orada aradıkları yeri bulmakta bile zorlanacaklar.
      Burada 12 özel odamız var diğer hastaneye gidince hastalar bu imkandan da mahrum olacaklar. Başka bir hastaneye taşınmaktansa yanı başımızdaki bina (Eski sağlık meslek lisesi şimdi Sağlık Meslek Yüksek Okulu ve İktisat Fakültesi olarak kullanılan bina) bize verilebilir. Bir şey yapılacaksa, yapabiliyorlarsa bu yapılsın. Hastanemiz şimdilik fonksiyonlarını devam ettiriyor.
      Yakında taşınacağız. Hastanemizde 1. Basamak Yeni Doğan Yoğun Bakım bölümü var. Atatürk Devlet Hastanesi´nde yeni bir Yeni Doğan Yoğun Bakım servisi için doktorlarımız eğitim çalışmasındalar. Hastanemizin başka bir hastane ile birleştirilmesi düşüncesine hastanemizdeki doktorlarımız da benimsemedi” diyerek görüşlerini belirtti.
     
     
      YENİ BİR KARAR DEĞİL
      Balıkesir Doğum ve Çocuk Bakımevi´nin Atatürk Devlet Hastanesi ile birleştirilmesinin yeni bir karar olmadığını, 9 ay önce alınmış bir karar olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Yılmaz, “Doğum ve Çocuk Bakımevi artık Atatürk Devlet Hastanesi´nin ek binası. Bu doğru bir karar. Ama kamuoyuna niçin açıklanmamış bilmiyorum.
      Aslında zaten bu hastane, Atatürk Devlet Hastanesi´ne bağlı ve personeli de zaten Atatürk Devlet Hastanesi´nin personeli. Bu doğumevinde üç adet ameliyathane var, fakat çok yetersiz. Doğum odası da çok kötü. Hastanede koğuş sistemi uygulanıyor. 7-8 özel odadan ise herkes yararlanamıyor” dedi.
      Hem Doğum Hastanesi´nde hem de Atatürk Devlet Hastanesi´nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Ameliyathane, Çocuk Hastalıkları uzmanları olduğunu belirterek güçlerin dağıldığını vurgulayan Dr. Yılmaz, “Doğumevinde 4 doğum uzmanı, Atatürk Devlet Hastanesi´nde de 4 doğum uzmanı var.
      Her iki hastanede de icapçı bulunduruluyor. Amacımız bu personeli bir araya toplamak, daha verimli bir çalışma yapmak. Doğum hastanesi ise normal poliklinikler için kullanılacak” bilgisini verdi.
     
     
      2. VE 3.BASAMAK YENİDOĞAN
      YOĞUN BAKIM SERVİSİ YOKTU
      Şu anki Doğum hastanesinde 1´inci Basamak Yeni Doğan Yoğun Bakım Bölümü olduğunu, fakat istenilen şartlarda olmadığını belerten İl Sağlık Müdürü Yılmaz, “İkinci ve Üçüncü Basamak Yeni Doğan Yoğun Bakım Servisi hiç bir hastanemizde yok. Solunum yetersizliği çeken yeni doğanlar için bu servis gerekli.
      Yeni düzenlemede Atatürk Devlet Hastanesi´nde 2. ve 3. Basamak Yeni Doğan Yoğun Bakım Serisi kurulacak. Böylece büyük bir eksiklik giderilmiş olacak. Bu yeni serviste aynı anda 30 yeni doğana birden hizmet verilebilecek. Bu bölümleri ise iki hastanede birden yapmak çok zor; bütün sorun burada. Bu servis kurulduğunda Anestezi, Çocuk Hastalıkları Uzmanı, Nörolog, Genel Cerrah ve Kardiyoloji uzmanları, her gün biri nöbet tutacak. İki hastanenin birleştirilmesi ile bu kadro daha verimli kullanılabilecek. Amacımız daha iyi hizmet.
      Hizmetin kalitesi düşmeyecek. İl Sağlık Müdürü olarak niçin halkın zararına, daha kötü bir hizmete yol açacak bir uygulamaya gideyim; niçin kendimi sıkıntıya sokayım. Halkın içinden biri olarak en iyi hizmeti vermek isterim. Yapılan hizmetin hakla faydası varsa doktor da yararlansın. Tabii bunlar yapılırken personelimizi de koruyacağız, onları risklerden koruyacağız”…
     
     
      HASTANE KAMPUSU KURULACAK
      “Balıkesir´e 800-1000 yataklı büyük bir hastanenin temelini de önümüzdeki yıl atacağız” açıklamasında bulunan Sağlık Müdürü Yılmaz, “Böyle bir hastanenin maliyeti yaklaşık 100-150 trilyon TL. Bu hastane için yer arayışımız devam ediyor. Yer bulamazsak dahi mevcut hastanelerin yanında binalar yapacağız. Bakanlığımız büyük bir hastane için bizi destekliyor.
      Böyle bir hastane için Pamukçu´da 250 dönümlük bir arazi var, fakat hastanelerin, şehirlerin uç noktasına en fazla iki kilometreden fazla uzakta olmasını istemiyoruz. Söz konusu arazi ise 14 kilometre uzaklıkta. İki-üç alternatif arazi daha var. Biri Edremit yolu üzerinde diğeri de İzmir yolu üzerinde. Belediyeye ait büz imalat sahası.
      Bu sahayı Belediye bize tahsis ederse Atatürk Devlet Hastanesi yerini belediyeye bırakabiliriz. Düşündüğümüz başka araziler de var; Pamuklu Dokuma arazisi ve SEKA arazisi. Fakat bunlarla ilgili görüşmeler yapmak gerekli. Örneğin Pamuklu Dokuma arazisinden bize 100 dönümlük bir arazi verilse orasını da değerlendirebiliriz.
      Ayvalık´a ise yeni bir devlet hastanesi, Edremit Devlet Hastanesi´ne ek bina yapmayı düşünüyoruz. Tıp Fakültesi Hastanesi´ne de destek olabiliriz. Tıp Fakültesi iyi ise bir sinerji oluşturur, ama ne yapılabilir, nasıl bir işbirliği yapılabilir bütün bunlar karşılıklı görüşülerek somutlaştırılabilir” dedi.
     
      POLİTİKA

 

 

Balıkesir POLİTİKA GAZETE'sine E--mail gönder: eposta@balikesirpolitika.com

Yazıcı çıktısı alırken Lütfen görüntülenen dosyaya için  DÜŞEY sayfa ayarı yapınız.