09.10.2012 - 20124              18045   Defa Okundu.
Hangi ilçenin sakinisiniz?    

Karesi ve Altı Eylül isimleriyle merkezde iki ilçe kuruluyor. 40 mahallenin 27´si Karesi´ye, 13´ü Altı Eylül ilçesine bağlanıyor. Merkez´e bağlı köyler de yine iki ilçeye dağıtıldı. Bu arada Akçay, Güre ve Zeytinli beldeleri Altınoluk´un mahalleleri oluyor.

      A  a  +  - 
Yazıyı büyüterek okumak için A a  + -  kullanınız.


BÜYÜKŞEHİR yasa taslağı TBMM Başkanlığı´na sunuldu. Bakanlar Kurulu´nun onayının ardından Meclis´e sunulan tasarının Ekim ayı içinde yasalaşması bekleniyor. 13 İl´i kapsayan tasarı, büyükşehir olacak iller arasındaki Balıkesir´i de ortadan ikiye bölüyor. İl merkezinde iki ayrı ilçe kuruluyor, merkezdeki 40 mahallenin 27´si Karesi ilçesine, 13´ü Altı Eylül´e bağlanıyor.
     
      MERKEZ´DE
      3 BELEDİYE OLACAK

     
      Büyükşehir Belediye Başkanlığı il sınırlarının bütününden sorumlu oluyor, ancak Büyükşehir Belediyesi´nin idare merkezi Balıkesir il merkezi olacak. Bunun yanı sıra Karesi ve Altı Eylül belediyeleri de il merkezinde olacak. Böylece il merkezinde 3 belediye yer alacak.
      Öte yandan, Altınoluk mu Altınova mı ilçe olacak şeklindeki sorular da tasarıyla birlikte yanıtını buldu. Bakanlar Kurulu´nun onaylayıp Meclis´e gönderdiği tasarı ile Çanakkale sınırındaki Altınoluk beldesi ilçeye dönüştürülüyor. İlçe olma beklentisi içindeki Altınova ise Ayvalık´ın mahallesi oluyor. CHP´nin iş başında olduğu Edremit Körfezi´ndeki beldeler de mahalleye dönüşüyor. Güre, Zeytinli ve Akçay beldeleri Altınoluk´un mahallesi yapılıyor.
     
      ALTINOLUK´UN
      MAHALLELERİ

     
      Büyükşehir tasarısına göre ilçe yapılan Altınoluk´un sınırları genişliyor. Akçay, Güre ve Zeytinli mahalle olarak Altınoluk´a bağlanırken, bölgedeki köyler de mahalleye dönüştürülüyor. Altınoluk´a bağlanan belde ve ve köyler şöyle: Akçay, Güre, Zeytinli, Arıtaşı, Avcılar, Beyoba, Çamlıbel, Doyran, Kavlaklar, Kızılkeçili, Mehmetalan, Narlı, Pınarbaşı, Taştakuşlar.
     
      KARESİ İLÇESİ´NE
      BAĞLANAN MAHALLELER

     
      Merkez´de kurulacak Karesi ilçesine bağlanan mahalleler şunlar:
      Kuvayı Milliye, 1. Sakarya, 2. Sakarya, Çay, Vicdaniye, Kayabey, 1. Oruçgazi, 2. Oruçgazi, Maltepe, Ege, Ali Hikmet Paşa, Toygar, Atatürk, Paşaalanı, Yeni Mahalle, Eski Kuyumcular, Dumlupınar, Yıldırım, Akıncılar, Karaoğlan, Karesi, Aygören, Hacıismail, Mirzabey, Kızpınar, Adnan Menderes.
      Bu arada Şamlı ve Kocaavşar belediyeleri de Karesi ilçesine dahil ediliyor. Karesi´ye bağlanan belde ve köyler de şöyle sıralanıyor:
      Şamlı, Kocaavşar, Üçpınar, Ziyaretli, Köteyli, Fethiye, İbirler, Davutlar, Çaypınar, Yaylabayır, Yağcılar, Çanacık, Yeşilova, Taşkesiği, Alacabayır, Düzoba, Hisaralan, Toybelen, Boğazköy, Karacaören, Karakol, Kavaklı, Ortaca, Kurtdere, Armutalan, Kırmızılar, Büyükpınar, Tatlıpınar, Yaylacık, Yeni İskender, Deliktaş, Ovacık, Turplu, Aktarma, Beyköy, Kabakdere, Kalaycılar, Naipli, Bakacak, Yeniköy.
     
      ALTIEYLÜL İLÇESİ´NE
      BAĞLANAN MAHALLELER

     
      Karesi ilçesinde merkezdeki mahalle sayısı fazla, köy sayısı daha az olarak belirlenirken, Altı Eylül ilçesinde tam tersi oldu. Tasarıya göre 13 mahalle Altı Eylül´e bağlanırken, merkeze bağlı köylerin 81´i Altı Eylül´e dahil edildi.
      Altı Eylül´e bağlanan mahalleler şunlar: Plevne, Bahçelievler, Hasan Basri Çantay, 1. Gündoğan, 2. Gündoğan, Gümüşçeşme, Gazi Osman Paşa, Yıldız, Sütlüce, Kasaplar, Dinkçiler, Hacıilbey, Altıeylül.
      Altı Eylül ilçesine bağlanan köyler de şöyle:
      Pamukçu, Çayırhisar, Halalca, Ovaköy, Yakupköy, Karamanköy, Köylüköy, Balıklı, Çandır, Aslıhan, Aslıhan Tepecik, Atköy, Ovabayındır, Yenice, Akarsu, Ayvatlar, Karakaya, Kürse, Gökçeören, Köseler, Aybeşacı, Küçükbostancı, Büyükbostancı, Paşaköy, Çiçekpınar, Akçakaya, Kabaklı, Dereçiftlik, Çukur Hüseyin, Bahçedere, Karamanlar, Kozören, Karakavak, Çamköy, Beşpınar, Macarlar, Dişbudak, Çiftçidere, Çönge, Kirazköy, Sıvatpınar, Bozen, Türkali, Taşköy, Selimiye, İnkaya, Orhanlı, Çiftlik, Taşpınar, Turnalar, Kılcılar, Kirazpınar, Tayyipler, Çınarlıdere, Karabeyler, Konakpınar, Bereketli, Kuşkaya, Bayat, Akçaköy, Yeşiller, Ayvacık, Çakıllık, Dedeburnu, Kozdere Ğüvem, Yeşilyurt, Sarıalan, Kutludüğün, Kuyualan, Küpeler, Meryemdere, Ortamandıra, Dallımandıra, Dereköy, Ertuğrul, Gökköy, Bigatepe, Aliağa, Atatöy, Aynaoğlu, Bağalan.
     

 


   

Balıkesir POLİTİKA GAZETE'sine E--mail gönder: eposta@balikesirpolitika.com

Yazıcı çıktısı alırken Lütfen görüntülenen dosyaya için DÜŞEY sayfa ayarı yapınız.